ЗАЯВА З ПРИВОДУ НЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЮ ПОЛІЦІЄЮ УКРАЇНИ ПРАВОПОРЯДКУ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ МИРНОГО ЗІБРАННЯ ТА КОНТР-ЗІБРАННЯ 19 СІЧНЯ 2018 РОКУ

     19 січня 2018 року в місті Київ проходила акція пам’яті російських адвоката Станіслав Маркелова і журналістки Анастасії Бабурової, вбитих російськими неонацистами у 2009 році. Враховуючи намір ультраправих організацій провести контр-зібрання 18 січня 2018 року, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини  Валерія Лутковська публічно звернулася до голови Національної поліції України з проханням забезпечити достатню кількість працівників поліції для уникнення конфліктів, а також провести необхідну профілактичну роботу.

   Проте, як стало відомо від ЗМІ та групи громадського спостереження “ОЗОН”, прохання до Національної поліції України було проігноровано. Цілий полк поліції особливого призначення з підсиленням військовослужбовцями Національної гвардії України виявився не здатним забезпечити громадський порядок, розділити учасників зібрання та контр-зібрання для надання можливості реалізувати право на мирне зібрання обом групам у межах взаємної “видимості та чутності”. Замість цього правоохоронці допустили сутички між учасниками зібрання та контр-зібрання. Непрофесіоналізм було проявлено так званою “поліцією діалогу”, внаслідок чого комунікацію між учасниками зібрання та правоохоронцями було провалено.  Також, незрозумілі підстави затримання вісьмох учасників мирного зібрання. Крім цього, за свідченнями учасників зібрання та моніторів, мали місце контакти дружнього характеру між працівниками поліції і учасниками контр-зібрання.  

    Таким чином, у цій ситуації Національна поліція України продемонструвала низький рівень професіоналізму, що призвело до позбавлення можливості учасників зібрання та контр-зібрання здійснити в повній мірі своє конституційне право на свободу зібрань.

     Відтак, вимагаємо провести службове розслідування щодо неналежного виконання своїх посадових обов’язків поліцейськими, які були залучені до забезпечення охорони громадського порядку на час проведення акції вшанування пам’яті та контр-зібрання 19 січня 2018 року. Крім того, необхідно вжити належних заходів в частині професійної освіти та планування охорони громадського порядку для недопущення в подальшому подібних інцидентів.

Коаліція громадських організацій “Ні – поліцейській державі!”

ДОВІДКОВО:

“Ні – поліцейській державі!” – правозахисна коаліція таких українських організацій як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС).

Залишити відповідь