Звернення щодо неприпустимості прийняття законопроектів 6674 та 6675, які вимагають запроваджують звітність для громадських організацій разом із можливими репресіями у вигляді позбавлення статусу неприбутковості

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Щодо неприпустимості прийняття законопроектів 6674 та 6675

Сьогодні представник Президента України в Верховній Раді України, народний депутат Ірина Луценко в своєму виступі заявила, що знайдено «компроміс» з громадськими організаціями щодо скасування обов’язкового електронного декларування активістами антикорупційних громадських організацій і залишилося лише «знайти підтримку в Раді».

Ми, представники громадських організацій, неодноразово зверталися до Президента України відкликати законопроекти 6674 та 6675, які вимагають запроваджують звітність для громадських організацій разом із можливими репресіями у вигляді позбавлення статусу неприбутковості. Натомість, Адміністрація Президента України провела низку зустрічей з представниками громадянського суспільства, на яких нібито узгодила позицію з представниками громадськості. Такий спосіб вирішення життєво важливих питань для понад 50 000 громадських організацій в Україні вважаємо неприйнятним та відкрито манипулятивним.

Ми продовжуємо розцінювати таку ініціативу Президента України як непропорційне втручання у діяльність громадських організацій. Такі кроки уподібнюють Україну до репресивних режимів – Російської Федерації, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану тощо. Попри позірну турботу про прозорість та підзвітність, запроваджене регулювання у цих країнах призвело до майже повного знищення непідконтрольних владі громадських об’єднань та тотального наступу на громадянське суспільство. Прийняття законопроектів №6674 і 6675 в Україні може стати кроком на шляху подальшого ускладнення умов для роботи громадських організацій, з яким зіткнулися НУО в недемократичних країнах пострадянського простору

Зауважуємо, що вимога такого роду контролю держави за діяльністю громадських об’єднань не передбачена жодними міжнародними договорами.

Керівні принципи щодо свободи об’єднань Ради Європи та ОБСЄ передбачають, що “держава не повинна вимагати від об’єднань підзвітності та прозорості, однак повинна заохочувати і стимулювати їх до цього”. При цьому встановлення особливих вимог до звітності допускається тільки у разі надання певних пільг та за умови, що “об’єднанню надаватиметься можливість на власний розсуд вирішувати, дотримуватись таких вимог до звітності чи відмовитись від їх дотримання, а отже – від відповідних особливих пільг”.

Вимагаємо від Верховної Ради України не голосувати за президентські законопроекти 6674 та 6675 та  припинити наступ на незалежність громадських організацій.

ГО «Харківський інститут соціальних досліджень»

ПЦ «Поступ»

ГО «Центр інформації про права людини»

ГО «Альтернатива»

БФ «Восток – СОС»

ГО ЦГП «Альменда»

ГС «Освітній будинок прав людини в Чернігові»

ГО «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини»

Коаліція громадських організацій “Ні – поліцейській державі!” ( правозахисна коаліція таких українських організацій як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС).

ГО “МАРТІН-клуб”
БФ “РОЗВИТОК”
БФ “Отава”
Пирятинська РГО “Жіночі ініціативи”
Медійна ініціатива за права людини
ХМГО «Центр розвитку громад»
ГО “Чернігівський громадський комітет захисту прав людини”
Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”
ГО “Правозахисний Ромський Центр”
ГО “Калинове гроно”
ГО “Сумське громадське коло”
БФ “Сатва”
ГО “Платформа соціального розвитку”
ГО “ТИ ПОТРІБЕН УКРАЇНІ”
Рівненська обласна громадська організація “Комітет виборців України”

БФ “Слов’янське серце”

ГО “Центр громадянських свобод”

ГО “Кримська правозахисна група”

ГО “Агенція змін “Перспектива”

ГО “Ла Страда – Україна”

Харківська обласна громадська організація “Харківський обласний гендерний ресурсний центр”

БО “Вір. Надійся. Живи”

ГО “Центр розвитку лідерства”

Фундація DeJure

Жіночий консорціум України

 

 

Залишити відповідь