Михайло Лебедь: “Нова влада все ще пам’ятає силу людей під час Майдану”

Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”
Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Прометей започатковує нову рубрику «Третій сектор», в межах якої ми представимо матеріали про діяльність незалежних громадських організацій, що без участі держави та великого бізнесу намагаються вирішити численні проблеми нашого суспільства. В першій публікації ми поговоримо з громадським активістом Михайлом Лебедем про діяльність створеної рік тому правозахисної коаліції «Ні – поліцейській державі!»

Розкажіть про коаліцію «Ні – поліцейській державі!» Ким та навіщо вона була створена?
Коаліція створювалась десь з грудня 2015 року до кінця січня 2016. Тобто прямо зараз тривають, так би мовити, наші Дні народження. Лідери чотирьох регіональних правозахисних і п’ятої всеукраїнської молодіжної організації в цей час рік тому створювали установчі документи про мету співпраці і правила взаємодії між собою. Пізніше до нас приєдналася ще одна правозахисна регіональна організація. В коаліції зараз – ХОГО «Молодіжна правозахисна група – Харків», ГО «Правозахисна ініціатива», ГО «Тернопільська правозахисна група», ВМГО «Фундація регіональних ініціатив», ХОФ «Громадська альтернатива» та ГО «Агенція розвитку громадянського суспільства».  «Громадська альтернатива» додатково займається дітьми та людьми з інвалідністю. ФРІ займається всім, чим можуть займатися молодіжні організації, включно з правозахистом. «Агенція розвитку» займається інституційним просвітництвом.
Було декілька причин для створення. По-перше, була потреба якось формалізувати нашу неформальну співпрацю і створити новий бренд, щоб стати впливовішими. Для впливу на владу на всеукраїнському рівні був вже недостатнім формат однієї чи ситуативного об’єднання декількох організацій. А у вже існуючі коаліції («Реанімаційний пакет реформ» та «Правозахисний порядок денний») вливатися не було бажання або в нас, або в учасників цих коаліцій. Об’єднала нас, звісно, і головна причина – ми дійсно не хотіли, щоб вже новою українською владою були попрані цінності Революції Гідності. Не хотіли і щоб під час війни з Росією Україна перетворилася на таку ж поліцейську державу, як Росія. А для того, щоб, так би мовити, тримати небо, потрібні інституції.

Що вам вже вдалося зробити?
Якщо рахувати з моменту створення коаліції, то головне, що ми зробили за рік – зупинили чотири небезпечних законодавчих ініціативи, які загрожували перетворити Україну на авторитарну поліцейську державу. Якщо ж рахувати попередній рік нашої неформальної співпраці, то і заблокованих законопроектів було більше, і були навіть позитивні зміни в законодавстві. Уся наша інша діяльність не менш важлива у перспективі – це правозахисне просвітництво.
Останній рік разом з іншими правозахисними організаціями, які не входять в нашу коаліцію, ми блокуємо реєстрацію скандального поліцейського пакету «підкорюйся, а потім оскаржуй». Ми фактично зупинили просування в парламенті драконівського проекту спеціального закону про протести в Україні, а також заблокували введення в законодавство розпливчатих терміну «образа» та уточнень до терміну «опір» правоохоронцям. Крім цього, ми допомогли зупинити ухвалення законопроекту, який пропонував припиняти громадянство людей, котрі вчинили, зокрема, злочини, які інкримінували майданівцям під час Революції Гідності.
Здобутки в законодавчій роботі були в нас, коли ми ще тільки думали створити коаліцію. В 2015 році ми разом з ідейними помічниками народних депутатів добилася узаконення того, що відлік часу утримання затриманих Національною поліцією тепер відраховується з моменту фактичного затримання. Також добилися узаконення обов’язку поліції пояснювати свої дії включно зі змістом нормативно-правових актів, на підставі яких ці дії здійснюються (крім випадків, коли є необхідність застосовувати фізичну силу, спецзасоби чи вогнепальну зброю щодо правопорушників).

Ви та ваші колеги займалися правозахистом ще до другого Майдану, ви відчуваєте якісь відмінності в ставленні нової влади до прав та свобод громадян в порівнянні з владою Януковича?
Скажу лише особисту точку зору. Нова влада все ще пам’ятає силу людей під час Майдану, тому боїться. Але стало і більше брехні і популізму. Звісно, є певні позитивні зрушення в ставленні до прав і свобод людей. Але все це в набагато меншій мірі, ніж були очікування одразу після Майдану. Винна в цьому не тільки нова влада, але й самі майданівці. Бо багато хто більше очікував, ніж робив.

Як коаліція представлена у Львові та взагалі західноукраїнському регіоні? У провінції є, чім зайнятися правозахисникам?
В коаліції поки немає регіональних представництв. Тобто якщо потрібно буде щось робити, наприклад у Льові, то ми звернемося до місцевого осередку нашої молодіжної організації – учасниці коаліції, а також до інших дружніх місцевих організацій, активістів чи журналістів. Взагалі – в будь-якому місті і селі є що робити. Зараз, наприклад, частина з нас планує запустити дві кампанії – одну моніторингову і одну просвітницьку. Просвітницька має бути направлена проти реалізації гасла «підкорюйся, а потім оскаржуй» правоохоронцями на місцях. Моніторингова має стосуватися виявлення і аналізу дій та підстав для діяльності різноманітних місцевих недержавних угрупувань, які позиціонують себе як правоохоронні органи. Звісно, нам потрібні будуть організації-партнери для цього.

У Львові як раз є таке громадське угрупування з функціями правоохоронців. Як саме буде проходити моніторінг? Можно сподіватись, що це стане ефективним методом контролю за їх діяльністю?
Є задум взнати, на підставі яких документів діють подібні угрупування та чи відповідають ці документи чинному законодавству України. Також по мірі можливості дізнатись, чи відповідає законодавству фактична діяльність угрупування. Якщо ні – шляхом діалогу як з угрупуванням, так і з місцевими органами влади, повернути все це в межі правового поля. Чи вдасться взагалі почати таку кампанію, залежить від того, чи збереться критична маса активістів, зацікавлених в ній.

Більшість простих українців не переймається свободою мирних зборів та об’ємом повноважень поліції, людей цікавлять економіка та соціальне положення своїх сімей. У вас є слова, щоб довести їм, що те чим ви займаєтесь, стосується і їх теж?
В мене немає слів для більшості простих українців. Більшість навіть на економічну політику держави не впливає. Максимум – на соціальне положення своїх сімей. Історію роблять меншості. Просвітницька діяльність як раз і направлена на те, щоб таких меншостей стало більше. І щоб ці меншості вчилися співпрацювати між собою.

Спілкувався Денис Мацола.

Джерело: Прометей

Пропонуємо вашій увазі також відеозапис інтерв’ю, яке було зроблене майже рік тому, в період нашого становлення:

Більше про здобутки нашої коаліції читайте тут – http://www.npd.in.ua/?page_id=2

Залишити відповідь