Як провести мітинг в Україні: FAQ для «чайників» (Частина I)

Ілюстрація www.nihilist.li (НІГІЛІСТ)
Ілюстрація www.nihilist.li (НІГІЛІСТ)
Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Якось мій друг сказав, що свобода зібрань — це українська національна/народна традиція. Захистом цієї традиції і просвітництвом в цьому напрямку я займаюся з 2009 року, сам проводжу зібрання з 2006, а беру участь з 2004. Проте сьогодні 2017, і досі у людей одні й ті ж прості питання про організацію мітингів, походів, демонстрацій, пікетів і т.д. Чому? Причина частково полягає в тому, що в Інтернеті на цю тему є багато нікчемних трактувань українського законодавства, які продукуються органами влади або представниками громадянського суспільства з поліцейським мисленням.

В цій статті я щиро намагався не переобтяжувати вас номерами статей законодавства і нюансами їх застосування на практиці, лишити тільки базове і найбільш важливе. Та все одно вона трохи розтяглася. Бо попри оптимістично велику кількість мирних зібрань в Україні (яких, для прикладу, без урахування, зокрема, загальнодержавних і міських/сільських святкувань було близько 16 тис. в 2012 році і близько 10 тис. на неокупованій частині країни в 2016), за збереження цієї свободи доводиться чи не постійно боротись як на місцевому, так і на всеукраїнському рівні. Продовжити читання “Як провести мітинг в Україні: FAQ для «чайників» (Частина I)”

Правозахисники чи проросійські GONGO?

Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Цитата зі стрічки нещодавніх новин:

Співробітники Служби безпеки України протягом серпня припинили діяльність декількох адміністраторів, які підтримували антиукраїнські спільноти у заборонених в Україні соціальних мережах “Вконтакті” та “Однокласники”… Одного з них затримали на столичному залізничному вокзалі, під час повернення з чергового інструктажу в Москві… Продовжити читання “Правозахисники чи проросійські GONGO?”

Розділ “Свобода зібрань” доповіді правозахисних організацій “Права людини в Україні – 2016”

Михайло Каменєв, експерт правозахисної коаліції "Ні - поліцейській державі!"
Михайло Каменєв, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Мирні зібрання залишаються актуальним і потрібним інструментом для громадянського суспільства, який дозволяє відстояти свої права та інтереси.

Спікер парламенту Андрій Парубій в річницю початку Євромайдану наголосив, що для української держави вкрай важливо забезпечити право громадян на мирні зібрання і додав: «…ми повинні мати і сильні правоохоронні органи, і забезпечити право громадян на мирні зібрання. І ми цей баланс повинні утримувати»[1]. Продовжити читання “Розділ “Свобода зібрань” доповіді правозахисних організацій “Права людини в Україні – 2016””

Пам’ятка для учасників мирних зібрань 20.02.2017

Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”
Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Маю бути на мирному зібранні на Майдані, куди мене запросили виступити з промовою. Приготував листівку з текстом, яка мала б бути в пригоді у разі спілкування з поліцією під час цього зібрання. Але підозрюю, що всі магічні формули цього тексту не справлять жодного враження на спецпризначенців, якщо їм буде віддано наказ щось примусове зі мною чи іншими учасниками зібрання робити… Продовжити читання “Пам’ятка для учасників мирних зібрань 20.02.2017”

7 уроків “законів 16 січня” 2014 року

QIP-Shot-Screen-141

Декілька років тому досі невідома кількість депутатів Верховної Ради проголосувала за низку змін до законів України, які істотно обмежували свободу слова і самовираження, свободу зібрань та право на справедливий суд. Надії на вето не виправдалися — тодішній президент Віктор Янукович документ підписав. Як вдало висловилися українські анархісти, безпрецедентний законопроект можна назвати «поліцейською державою в одному документі». Тому сьогодні прекрасний день, щоб поміркувати про те, чому нас навчило 16 січня 2014 року і до чого призвело. Продовжити читання “7 уроків “законів 16 січня” 2014 року”

Михайло Лебедь: “Нова влада все ще пам’ятає силу людей під час Майдану”

Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”
Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

Прометей започатковує нову рубрику «Третій сектор», в межах якої ми представимо матеріали про діяльність незалежних громадських організацій, що без участі держави та великого бізнесу намагаються вирішити численні проблеми нашого суспільства. В першій публікації ми поговоримо з громадським активістом Михайлом Лебедем про діяльність створеної рік тому правозахисної коаліції «Ні – поліцейській державі!» Продовжити читання “Михайло Лебедь: “Нова влада все ще пам’ятає силу людей під час Майдану””

Іспит на Москву

ispyt25 років незалежності – мало чи багато? Для тисячорічного європейського човна, в якому ми виступаємо поки що пасажирами в трюмі, наша історія – крапля в морі. Для нас же навпаки, оскільки за чверть віку пережито подій більше, ніж за сто років в деяких державах. П’ять президентів, шістнадцять прем’єр-міністрів, дві валюти, один чемпіонат Європи з футболу, три революції, війна яка триває більше двох років – і це при короткому огляді.

З усього вище названого слід відзначити Революцію Гідності як найбільш визначну подію з моменту проголошення незалежності. Жодна політична криза в країні до цього не закінчувалась пролитою кров’ю і настільки кардинальною зміною зовнішньополітичного курсу на захід. Продовжити читання “Іспит на Москву”

Матеріали для лекцій “Правове регулювання мирних зібрань в Україні” та “Підготовка, організація, проведення та висвітлення мирного зібрання” (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Матеріали для лекцій “Правове регулювання мирних зібрань в Україні” та “Підготовка, організація, проведення та висвітлення мирного зібрання” в рамках заходів для тренерів “Розвиток команди тренерів Сили Людей” 23 жовтня 2016 року

Михайло Лебедь, Ганна Гриценко

I. Мирні/немирні зібрання, право на повстання Продовжити читання “Матеріали для лекцій “Правове регулювання мирних зібрань в Україні” та “Підготовка, організація, проведення та висвітлення мирного зібрання” (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)”

Спроба зрадити Майдан №3587

Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”
Михайло Лебедь, експерт правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”

За інформацією моєї правозахисної коаліції, в жовтні-листопаді влада спробує проголосувати чотирнадцятий в історії України варіант проекту спеціального закону про мирні зібрання — законопроект 3587. Це буде одразу після завершення засідання Венеційської комісії, де 3587 розглядатимуть.

Ухвалення попередньої версії цього проекту ми заблокували в жовтні 2013 року, за місяць до початку Євромайдану. Продовжити читання “Спроба зрадити Майдан №3587”