ЗАЯВА ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ №3524 ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ ЩОДО ПРАВОСУДДЯ

LOGOЛідерам депутатських фракцій та груп Верховної Ради України,
народним депутатам VIII скликання

Шановні народні обранці!

Коаліція громадських організацій “Ні – поліцейській державі!” в цілому підтримує стремління української влади до історичного реформування однієї з ключових систем, що є гарантом функціонування демократичного суспільства – правосуддя. Але менше з тим законопроект №3524 від 25 листопада 2015 року несе в собі небезпеки, які призведуть до порушення прав і свобод людини і громадянина, крім цього повністю нівелюють закладений у Конституції України основопологаючий механізм стримування та противаг.

Серед основних загроз, які містить законопроект, слід виділити:

1. Позбавлення громадян права здійснювати правосуддя через народних засідателів (частина перша статті 127 законопроекту).

2. Обмеження здійснення громадянами права на судовий захист через запровадження можливості визначення законом обов’язкового досудового порядку урегулювання спору (частина четверта статті 124 законопроекту).

3. Створення загрози впливу на суддів щодо винесення ними рішень через пропонування замість існуючого механізму у кримінальному кодексі покарання судді за тяжкий злочин, встановити можливість заарештовувати суддю за здійснення злочину та дисциплінарного проступку (частина чотири статті 126).

4. Позбавлення права населення на вільний вибір захисника своїх прав через встановлення монополії виключно адвокатами здійснювати представництво іншої особи в суді (частина четверта статті 131-2 законопроекту).

5. Створення фактичної залежності судової гілки влади від Президента. Оскільки відповідно до законопроекту виключно Президент буде мати право призначати на посаду суддю за поданням Вищої ради правосуддя в порядку, встановленому законом (частина перша статті 128 законопроекту). Крім цього, законопроектом передбачається заміна Вищої ради юстиції на вищу раду правосуддя, до складу якої за квотою Президента входять дві особи, без чіткого закріплення вичерпного переліку повноважень. Це означає можливість отримання цим органом через закон права, як за часів режиму Януковича призначити та звільняти голів та заступників місцевих, апеляційних та вищих спеціалізованих судів.

Закликаємо Вас продовжити перемовини з ініціатором законопроекту – Президентом України – щодо реформування судової гілки влади.

Закликаємо дотримуватися у своїх рішеннях принципу коституціоналізму та верховенства права, спрямовуючи реформу на встановлення незалежності судової системи в Україні.

ДОВІДКОВО:
“Ні – поліцейській державі!” – нещодавно створена коаліція таких українських організацій як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС).

1 коментар для “ЗАЯВА ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ №3524 ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ ЩОДО ПРАВОСУДДЯ”

Залишити відповідь