ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ЩОДО МИРНИХ ЗІБРАНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ НАМЕТІВ І СЦЕН

LOGOСпівробітники комунальних служб, працівники Національної поліції, працівники та військовослужбовці Національної гвардії, а також будь-хто інший не мають права без відповідного рішення суду забороняти намети та сцени, які встановлюють з метою проведення мирних зібрань, якщо на відповідній території не встановлений воєнний або надзвичайний стан.

В де-юре мирний час встановлювати обмеження щодо забезпечення права мирно збиратися з використанням наметів, сцен та у будь-яких інших не заборонених українським законодавством формах може, згідно з ч.2 ст.39 Конституції України, лише суд, і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей. Причому, згідно з Кодексом адміністративного судочинства України, реальність загрози національній безпеці та громадському порядку має бути доведена в суді належними та допустимими доказами, а обмеження мають встановлюватися судом лише щодо відповідачів у справі. Будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які встановлюють інший порядок заборони встановлення з метою проведення мирних зібрань наметів та сцен, суперечать Конституції та є злочинними наказами чи розпорядженнями.

Примусове виконання рішень судів здійснюють державні виконавці, визначені Законом “Про державну виконавчу службу”, які за необхідності можуть, згідно з Законом України “Про виконавче провадження”, залучати поліцейських для проведення спрямованих на примусове виконання рішень судів дій. Державні виконавці не мають права залучати Національну гвардію для примусового виконання будь-яких судових рішень, в тому числі – про заборону наметів та сцен, які встановлюють або вже встановили з метою проведення мирних зібрань.

За умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили, або перешкоджання його виконанню передбачена кримінальна відповідальність. Тому поліція та військовослужбовці Національної гвардії мають право затримувати осіб, які підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень.

Залишити відповідь