Зупинити насильство! Повернутися в правове поле! – заява правозахисної коаліції організацій

LOGOВ Києві тривають конфлікти між Київською міською радою, крупними та дрібними підприємцями щодо розміщення торгівельних кіосків. Вимушені констатувати, що місцева влада разом з працівниками Національної поліції України часто всупереч вимогам чинного законодавства стають на бік крупних підприємців. Це призводить до випадків знищення чи крадіжок майна дрібних підприємців, травмування і навіть смерті людей.

Так, 25.12.2016 у вогні пожежі ринку секонд-хенду біля “Даринку” ( ст.м “Лісова”) загинула жінка [1]. Тамтешні підприємці стверджують, що пожежа має ознаки підпалу [2].

23.12.2016 декілька підприємців отримали травми в результаті боїв з найманцями ТОВ “Козак” під час знесення кіосків на ринку, що на вул. Ревуцького, 40 [3]. Травми отримали і самі найманці ввечері того ж дня, коли на місце сутички прийшли бажаючі битися за дрібних підприємців представники добровольчих батальйонів [3][4].

22.12.2016 в результаті сутичок дрібних підприємців та представників добровольчих батальйонів з поліцією під час спроби знести торгівельні кіоски на ринку біля ст.м. “Київський політехнічний інститут”, була госпіталізована одна жінка, а також травми отримали двоє працівників поліції [5].

20.12.2016 дрібні підприємці отримали травми від працівників поліції в результаті локальних сутичок під час мирного зібрання біля Київської міської ради [6].

17.12.2016 під час спроби знесення кіосків на ринку біля ст.м. “Київський політехнічний інститут”, в результаті локальної сутички з поліцією травму отримав як мінімум один дрібний підприємець [7].

Маємо підозру, що це далеко не повний перелік випадків насильства навколо торгівельних кіосків в Києві. Закликаємо усі сторони конфліктів якомога швидше розпочати перемовини, аби зупинити насильство на вулицях міста і повернутися в правове поле. А також висловлюємо декілька рекомендацій для органів влади.

Київській міській раді та її виконавчим органам:

1. Вимагаємо відмовитись від протизаконної практики знесення торгівельних кіосків без рішення суду. Законне рішення про демонтаж кіосків може винести лише суд (ст. 38 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 16 Цивільного кодексу України).

2. Вимагаємо привести норми актів Київської міської ради та її виконавчих органів, які “дозволяють” демонтувати торгівельні кіоски без рішення суду, у відповідність до норм чинного українського законодавства. Оскільки, підзаконні нормативно-правові акти не мають суперечити законам України (ч. 2 ст. 19, ст. 75 Конституції України).

3. Вимагаємо відмовитись від практики застосування для силового протистояння “анонімних” людей у масках. Нещодавно директор КП “Київблагоустрій” Іван Кліпа, пояснюючи участь таких людей в демонтажі кіосків на площі Дружби Народів, 4-6, назвав їх “власною охороною офіційного субпідрядника” КП “Київблагоустрій” [8]. Просимо за потреби у правоохоронних функціях звертатися виключно до Національної поліції України.

4. Вимагаємо відмовитись від протизаконної практики знесення торгівельних кіосків вночі. Як вже зазначено вище, демонтаж кіосків може відбуватися лише як виконання рішення суду в законному порядку. І має відбуватися не раніше шостої години ранку і, якщо вже розпочаті виконавчі дії не потребують продовження, не пізніше двадцять другої години (ст. 29 Закону України “Про виконавче провадження”).

5. Для захисту закріпленого Конституцією України права на здійснення підприємницької діяльності (ст. 42), вимагаємо створити робочу групу з представників Київської міської ради, підприємців, які захищають торгівельні кіоски, представників Національної поліції України, представників правозахисної спільноти та представників ЗМІ аби перевести конфлікт у правове поле.

Робочу групу закликаємо:

– визначити місця, дозволені для встановлення торгівельних кіосків, та зазначити їх у проекті рішення Київської міської ради;

– визначити чіткі вимоги до торгівельних кіосків, які мають бути закріплені в рішенні Київської міської ради;

– надати підприємцям, чиї кіоски були демонтовані або будуть демонтовані, нове місце для їх встановлення, з прописаною забороною місцевій владі підвищувати орендну плату протягом декількох років.

Національній поліції України:

1. Вимагаємо відмовитися від виконання незаконних наказів та розпоряджень (ст. 19, ч. 2 ст. 60 Конституції, ч. 2 ст. 8 Закону України “Про Національну поліцію”, ч. 2 ст. 41 Кримінального кодексу України).

В усіх вищезгаданих випадках поліція сприяла знесенню торгівельних кіосків без законної на те причини – без відповідних рішень суду. Примусове відтіснення дрібних підприємців від їхнього майна відбувалося не на законних підставах (ст. 36, ч. 1 ст. 37 Закону України “Про Національну поліцію”). Поліція всупереч своєму обов’язку не повідомляла дрібних підприємців про причини застосування до них превентивних поліцейських заходів, а також не доводила до їх відома нормативно-правові акти, на підставі яких ці заходи застосовувалися (ч. 2 ст. 31 Закону України “Про Національну поліцію”).

Як свідчать відеозаписи боїв 23.12.2016 на вул. Ревуцького, 40, присутня на місці поліція всупереч своїм основним завданням та повноваженням не забезпечувала публічну безпеку і порядок, не припиняла правопорушення і не вживала заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров’ю людей (ст. ст. 2, 23 Закону України “Про Національну поліцію”).

Вранці 23.12.2016 поліція фактично супроводжувала одну з сторін конфлікту – найманців ТОВ “Козак” [9][10].

Того ж ранку на шоломах поліцейських не було зазначено індивідуальних номерів, не мала поліція на собі і нагрудних жетонів, що є прямим порушенням Закону України “Про Національну поліцію” (ч. 3 ст. 20) [10].

Не було жетонів і взагалі поліцейської форми як такої і на працівниках Національної поліції, які були у масках і без законних на те підстав, не в межах своїх повноважень власноруч здійснювали знесення торгівельних кіосків 22.12.2016 вночі біля ст.м. “Київський політехнічний інститут” [5]. При цьому очевидно, що зазначені поліцейські не виконували завдання в режимі секретності та не здійснювали негласні слідчі дії.

20.12.2016 поліція не мала жодного права власноруч зносити намет, встановлений з метою проведення мирного зібрання підприємцями біля Київської міської ради (ч. 2 ст. 39 Конституції України, п. 26 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про Національну поліцію”).

Всупереч загальним правилам застосування спеціальних засобів, вночі 17.12.2016 проти дрібних підприємців була використана  світлошумова граната [7].

2. Закликаємо застосовувати звукопідсилюючу апаратуру для ефективного пояснення своїх намірів та роз’яснення правових підстав для своїх дій (ч. 2 ст. 31 Закону України “Про Національну поліцію”). В усіх перерахованих вище випадках люди були дезорієнтовані і налякані через незрозумілі для них дії поліції.

3. Рекомендуємо провести пояснювальні навчання, щодо законності підстав та пропорційності міри застосування сили для поліцейських підрозділів спеціального призначення, які брали участь в локальних сутичках під час подій 17.12.2016, 20.12.2016 та 22.12.2016. За інформацією дрібних підприємців та наявних відеоматеріалів, окремі працівники поліції застосовували силу до людей, які не здійснювали правопорушень, перевищували необхідну міру застосування сили, а також зазнавали труднощів з локалізацією правопорушень.

Верховній Раді України:

1. Закликаємо встановити на рівні закону правила отримання дозволів від органів місцевого самоврядування на встановлення торгівельних кіосків. Зокрема, у Києві часта зміна таких правил, прописаних на рівні підзаконних нормативно-правових актів Київської міської ради, призводить до вищезгаданих конфліктних ситуацій.

ДОВІДКОВО:

“Ні – поліцейській державі!” – правозахисна коаліція таких українських організацій як ХОГО “Молодіжна правозахисна група – Харків” (МПГ-Харків), ГО “Правозахисна ініціатива” (ПІ), ГО “Тернопільська правозахисна група” (ТПГ), ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), ХОФ “Громадська альтернатива” та ГО “Агенція розвитку громадянського суспільства” (АРГС). Докладніше про коаліцію читайте на www.npd.in.ua

[1] https://youtu.be/oXwVngBWlUk

[2] https://politeka.net/ua/392228-kyyivskyy-rynok-mohly-navmysno-pidpalyty

[3] http://gs.fm/texts/20161223/2641668.html, http://akcent.org.ua/igor-lutsenko-uny-knuty-nasy-l-stva-pry-demontazhi-kioskiv, http://ukrainianwall.com/blogosfera/kioski-na-revuckogo-davili-traktorom-foto/, http://kievvlast.com.ua/news/v_stichkah_na_radiorinke_u_metro_harkovskaja_est_postradavshie_i_zaderzhannie_foto_video47180.html

[4] http://news.online.ua/763086/poboishche-iz-za-mafov-v-kieve-poyavilos-shokiruyushchee-video-s-titushkami/, http://www.ukrnews24.net/pachki-deneg-i-zaderzhaniya-v-kieve-vladelcy-mafov-otbili-ataku-titushek

[5] https://www.facebook.com/NiPolitseyskiyDerzavi/posts/1624458804517462,  http://www.ukrpress.info/2016/12/22/bitva-pid-kpi-pidpriemtsiv-zahistili-dobrobati/,

http://moygrad.kiev.ua/2016/12/22/nochyu-na-kpi-snova-proizoshla-draka-za-mafy-raneny-dvoe-policejskih-titushek, http://ostannipodii.com/ru/a/201612/nochyu_pod_kpi_snova_dralis_za_mafy-110013357

[6] https://www.facebook.com/NiPolitseyskiyDerzavi/posts/1623995984563744

[7] https://twitter.com/Zn_Portnova/status/810394727191220224

[8] http://blagoustriy.kiev.ua/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=223&Itemid=138

[9] https://www.facebook.com/Serge.Wind.Kyiv/videos/583092105224597/, https://www.facebook.com/d.chygryn/videos/1232835043475202

[10] https://www.facebook.com/groups/1708011612768713/permalink/1866192973617242

Залишити відповідь